12.6 C
Bitola
Monday, September 20, 2021
Битола 075 224722 075 445740 Ресен 075 445426 Охрид 075 283156 Струга 075 283126 Прилеп 075 224774

бабам Битола

…се за Битола

Ски патеката Копанки и нејзиниот моментален изглед

Спортското и рекреативно скијање во Битола своите почетоци ги бележи во првите децении од 20 век и помеѓу битолчани веќе е традиција повеќе од...

Бегова чешма е првиот планинарски дом изграден за развој на туризмот...

На Пелистер немало Планинарски дом, оттаму и напорот да се подигне, па и тој да придонесе за развојот на туризмот. По долги договори, мачен...

Битолскиот фодулџија и боем

За битолскиот фодулџија и боем снегот и студот никогаш не биле пречка за тој да си ужива во благодетите што ги дава животот,виното и...

Репрезентацијата на Македонија завршува на 15-то место на Светското првенство во...

Македонската ракометна репрезентација го освои 15-то место на СП во Германија и Данска. Со тоа нашите ракометари го повторија пласманот од претходниот шампионат. Во...

Апел на битолчанецот Димитри Гина: Да му помогнеме на Бале Колевски...

КОГА СУДБИНАТА ЌЕ СИ ПОИГРА А СИСТЕМОТ НЕ ФУНКЦИОНИРА Под чудни околности наш сограѓанин скоро две години живее на улица (ако е ова "живот"). Под ведро...

Нов имиџ за битолчанецот Кузмановски: Кладба си е кладба! 😉

Тројца македонски репрезентативци Стојанче Стоилов, Дејан Манасков и битолчанецот Филип Кузмановски со нов имиџ влегуваат во втората фаза на Европското првенство во Хрватска. Поради кладба...

Битолчанецот кој со неговите фотографии го восхитува цел свет

Александар Трпковски е битолчанецот на кој цел свет му се восхитува на неговите фотографии. Роден на 22.12.1988 г. во Битола каде и го поминува...

Повеќе од 3000 дами, торта од 450 килограми и Влатко Лозановски

– силна порака дека 8ми март е само еден ден -Овогодишното одбележување на празникот на жената – 8ми Март за вработените во КРОМБЕРГ &...

ТИМОТ ОД ОУ ,,ДАМЕ ГРУЕВ,,  ПОБЕДНИК НА “ПРЕДИЗВИК ЗА МЛАДИ...

На повикот на „Предизвик за млади истражувачи 2“ кој Фондот за иновации и технолошки развој го организира во соработка со Министерството за образование и...

Ела ќе дом...