Битолскиот клуб уште еднаш ги потврди големите амбиции во оваа сезона и со фантастична игра во текот на сите 60 минути стигна до лесна победа над новајлијата во лигата од 18-23.

Бутелци добро се држеа на самиот почеток, играа егал со големиот фаворит, но во продолжение Еурофарм заигра далеку поквалитетно и носен од искусните Петровски и Кузманоски брзо се одлепи и стигна до водство од +5 гола (6-11).

На полувреме се замина со 9-14 за битолчани, а Ѓукиќ влезе во серија и гостите стигнаа до највисоки +6 (10-16), позитива која ја одржуваа до самиот финиш. Бутел на 10 минути до крајот успеа да намали на три гола и да ја врати неизвесноста во мечот (17-20).

Сепак, во клучните моменти пресуди искуството и избраниците на Чирковиќ со трпелива игра во напад го сведоа мечот во своја полза, за победа од 18-23.

Извор Гол.мк