БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Во градот под Пелистер од вчера владее ракометна еуфорија поради враќањето на Кире Лазаров заедно со другарите од репрезентација . Најракометниот град и битолчани последен пат биле сведоци на репрезентативни натпревари во Битола далечната 2005-та кога Македонија одигра 28:28 со БИХ како и 2003-та кога во преполната сала “Младост” беше победена Унгарија со 33:31 подоцна недоволно за Македонија да се најде на Евро собирот 2004-та во Словенија .

Овој пат Македонија повторно ќе биде домаќин во градот на конзулите само овој пат во новоименуваната и реновирана “Боро Чурлевски” спортска сала по повеќе од 15 години. Затоа на гостите од Турција не им смета фаворитската улога на домаќинот но им е мило што ќе го посетат градот во кој учел и се школувал таткото на модерна Турција, Мустафа Ќемал Ататурк. Како и што се очекуваше дуелот помеѓу Македонија и Турција од квалификациите за Европско Првенство привлече големо внимание не само во ракометната јавност во Битола туку и од Скопје, Прилеп, Охрид, Струга се очекуваат ракометни љубители.

Последните билети за натпреварот во четврток се продадоа како “алва” на Широк Сокак, пред кафе-бар Портал 2 во утринските часови притоа оставајќи многу ракометни фанови денес без вредниот лист хартија. Во текот на вечерните часови во салата Боро Чурлевски беше поставена и подлогата или попознатиот “герфлор” .

РК Пелистер фан страна

еден коментар

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here