Во петок и сабота ќе се задржи претежно сончево време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во пораст. Под влијание на влажен бран, во текот на ноќта сабота кон недела и во недела преку денот ќе има наоблачување со засилен северен ветер и повремени врнежи претежно од снег, а вдолж Повардарието од дожд и снег. Слаб снег ќе провејува и во понеделник претпладне.

Извор УХМР

Погледнете на следното видео како тоа ќе изгледа за подрачјето на општина Битола:

Видео од Време и Радар