Медицинската салата е вашиот најдобар пријател во текот на зимските месеци. Луткаста и вкусна, а ако не поднесувате луто, можи да се прилагоди количината на лути пиперки како во овој рецепт. Од оваа доза, се добиваат 6-7 тегли.

Состојки 1,5 кг

моркови 1/2 кг

везени пиперки 1,5 кг

благи тенки пиперки

1 китка магдонос

1 главица лук

За солило

1 неполно филџанче сол

1,5 филџанче шеќер

500 мл вински оцет

400 мл масло

2 таблети аспирин

1 пакетче конзерванс

* Големина на филџанот е 150 мл

Подготовка

Прво подгответе ја течноста за да може состојките да се растворат. Промешувајте повремено. Излупете ги морковите, подварете ги 10тина минути, нека подоладат и исечкајте ги на кругови. Потпечете ги пиперките кратко и исечете ги на парчиња или кругови. Измијте го и исечкајте го магдоносот и лукот. Ставете ги сите овие состојки во длабок сад и добро измешајте. Потоа потурете ја подготвената течност. Измешајте сè добро и оставете ја салатата 24 часа. Потоа наредниот ден соберете ја салатата во добро измиени и суви тегли и ставете ги на темно и суво место. Конзумирајте веќе по неколку дена. * Забелешка- не е задолжително да се испечат сите благи пиперки, можи пола потпечени, пола живи да се насечкаат.