БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40
Овој мазник си го смислив самата за да си го поедноставам животот. Со овој рецепт, секој може да се проба и да разбери дека за да направиш мазник, навистина не е тешко и буквално секој можи.
Постапката е едноставна и брза. Јас употребив двојна количина од напишаната, оформив едно тесто кое го поделив на 2 дела, од едниот дел исукав мазник, а од другиот мантии за кои ќе следува рецепт наскоро.

Состојки

300 г брашно
170 мл топла вода
1 лажица масло
1/2 лажиче сол
За попрскување
50 мл масло
50 г растопен путер или ма
Зајре
250 г дробено сирење

Поготовка
Замесете тесто со брашното, водата и солта. Ако ви е многу лепливо, додадете сосема малку брашно и обратно, ако е тврдо, додадете малку вода иако сметам дека нема да има потреба ни за едното ни за другото. Јас го оставам да ми е сосема малку лепливо на крајот и ставам на дланката 1 лажица масло, го премачкувам тестото и го домесувам уште малку. Лепливоста исчезнува, а тестото останува меко. Секогаш за месените јадења, тестото треба да биде меко, но нелепливо. Ако се лепи, нема да можете да го работите.

На набрашнета површина, ставете го тестото и оформете топка. Веднаш раширете ја топката со помош на сукало во кора со дебелина од 5-6 мм (големина колку пица).

Одозгора премачкајте ја кората убаво со масло и покријте ја со најлонска фолија. Оставете да постои 30тина минути за да се впие маслото во тестото за потоа да можи да ја тегните кората.

Потоа, земете еден памучен чаршав и постелете го на масата. Земете ја кората со рацете и внимателно префрлете ја на чаршавот. Почнете да ја тегните со прстите од средината кон краевите. Ќе видите дека тестото станало еластично и лесно се тегни. Тегнењето претворете го во игра и ширете го во круг од сите страни. Обично кога ќе почни да станува прозрачно, тоа е максимумот на тегнењето на тестото. Треба да добиете тенка кора со големина над 1 метар квадратен, а сте започнале со круг со дијаметар од 20 цм.

Попрскајте ја целата кора прво со мешавината од масло и растопен путер, па потоа со зајрето кое ќе го користите. Јас ставив околу 250 г дробено сирење.
Потоа, од едната страна подигнете го чаршавот и почнете да ја замотувате кората негде до средината. Потоа подигнете ја другата страна на чаршавот и повторете ја постапката. Ќе добиете 2 ролни. Пресечете ја кората на средина. Ако ви е полесно, и ролните пресечете ги за да добиете 4 парчиња.
Потоа, земете една ролна и почнувајќи од средината, намотајте ја спирално во тавчето почнувајќи од средината. Другата ролна наставете ја каде што заврши претходната. Премачкајте одозгора со миксот од масло и путер и ставете да се печи на 200 стапени околу половина час или додека не порумени.

Користев делимано 24 цм коперлукс тава.

После печење, попрскајте го со вода и покријте го на кратко со кујска крпа.
На здравје!

Рецепт од Гордана Аџиева-Михајловска

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here