БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

За време на овој викенд ќе го почувствуваме влијанието на првиот есенски циклон БРУНО.

Во сабота во попладневните часови веќе ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд и грмежи и засега особено ќе ја има особено на северозапад и запад и тоа на планинските места и во оние населени места кој се во близина на планините додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 36 степени.

Слични температури ќе имаме и во недела меѓутоа од попладневните часови на повеќе места ќе се развива нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има услови и за ПОИНТЕНЗИВНИ атмосферски процеси кој би можело да бидат застапени во форма на НЕВРЕМЕ проследено со интензивен пороен дожд, значително количество на воден талог, електрични празнења, силен ветер и појава на град.

Врнежите ќе продолжат и во текот на ноќта недела кон понеделник како и во понеделник.

Ноќта недела кон понеделник од север ќе се спушта значително посвежа воздушна маса која ќе ги спушти температурите дури за околу 10тина степени а ќе започне да дува и северен ветер.

Максимумот на температурите во понеделник во државава ќе се искачуваат во интервалот само од 23 до 31 степени.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Во случај на појава на електрични празнења да не се претстојува на отворен простор и под осамени дрвја додека електричните уреди во домовите додека траат електричните празнења да се исклучуваат од штек а автомобилите да се ставаат понастрана од дрвја во случај на појава на силен ветер.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ!

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here