Најдобрите, најбрзите, највкусните лепињи без месење! Дури се прават ќебапите на скара – направете си ги овие лепињи. Од овие состојки се добиваат 6 парчиња.

Состојки:

500 г брашно

250 мл млако млеко

20 гр (половина коцка) свеж квасец

прстофат шеќер

170 мл газирана вода

1/2 лажичка сол

1 лажица маслиново масло (и 1 за премачкување)

Подготовка:

1.Во вангла, ставете го квасецот со млако млеко и додадете малку шеќер. Почекајте додека квасецот не се стопи, не мора да се активира.

2.Додадете ја киселата вода, масло, сол и постепено додајте го брашното и измешајте со лажица.

3.Покријте го садот со крпа и оставете половина час да се накрени тестото.

4.По половина час повторно измешајте го тестото со лажица и оставете уште 20 минути.

5.Ставете го тестото на набрашнета површина, посипете го тестото со брашно и поделете го на 6 парчиња.

6.Нанесете брашно на плехот.

7.Трансформирајте го секое парче тесто во кружна форма како на сликата и ставете го во плехот. Не притискајте го тестото премногу силно. Би требало сите 6 лепињи да ви ги собери во плехот од шпоретот.

8.Покријте ги лебовите со кујнска крпа и оставете ги да одморат 15 минути.

9.Пред печење, загрејте ја рерната на температура од 200 Ц степени и премачкајте го секој леб со маслиново масло. Печете околу 20 минути.

10.По печењето, нека стојат малку покриени со крпа. Вашиот домашен леб е подготвен за јадење.

На здравје.