БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Овие венчиња или ѓевречиња ми беа вистинско задоволство да ги припремам. Меки како памук, вкусот како козињак, воодушевена сум.

Венчето ја симболизира круната што ја носел Исус на крстот, а јајцата го симболизираат раѓањето и животот. Моите јајца се украсни, а за Велигден секако ќе ставам вистински јајца во отворите.

Големина на шолја е 250 мл

Подготовка:

1. Млекото и путерот се загреваат додека не се стопи путерот. Оставаме малку да се оладат и ја додаваме половината коцка квасец, па шеќерот и промешуваме да се растопи квасецот. Нема потреба од активирање, додаваме малку сол, јајцата, брашното, махлеб и го вклучуваме миксерот со прикачените маталку за тестото и матиме додека не се изедначи се. На крајот го домесуваме тестото со рака, така ќе видиме дали е доволно меко. Кај мене немаше потреба ни да додавам вода ни брашно. Ако е премногу тврдо, додадете сосема малку вода и обратно, ако е лепливо, додадете брашно сосема малку. Покријте го тестото со најлонска фолија и оставете го да се дуплира, околу 1 час.

2. Откако тестото стасало го делиме на 12 топчиња и во секое додаваме суво грозје или ништо. Од секое формираме стапче со дланките, околу 15 см долго. Ги плетеме по 2 стапчиња и свиткуваме во форма на ѓеврече како што е прикажано на сликите.

Ги редиме во Делимано тава за печење, нема потреба од хартија ниту подмачкување и ги оставаме уште околу 20 мин да стасаат. Потоа ги премачкуваме со жолчката со водата, попрскуваме малку шеќер и ги ставаме во незагреана рерна вклучена на 180°Ц,.

Печење околу 30 мин, следете ја промената на бојата.
Откако ќе се испечат ги премачкуваме со вода и се наросуваат со шарени трошки. Оваа постапка се прави откако ќе се испечат бидејќи при печењето трошките би се растопиле. Во дупките се ставаат декорирани јајца.

На здравје и за многу години празниците!

Рецепт на Гордана Аџиева-Михајловска


www.macedoniancuisine.com

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here