Едно студено зимско утро далечната 1935 година деветгодишно момче заедно со неговиот вујко се доближија на вагон за коњи кој се движеше кон железничката станица во Битола, Македонија.

Неговата дестинација беше Америка и тој сам ќе го направи тоа возбудливо патување со воз и со брод преку океанот. Неговиот татко со благослов го испратил сам на патот кој ќе го промени неговиот живот. Неговата мајка беше почината. Името на момчето е Пандел Савиќ а ова е неговата животна приказна.

Роден на 15 јули 1925 година со потекло од битолското село Драгош, Пандел Савиќ доаѓа во САД преку островот Елис кога тој беше мало момче.
“Тоа беше Долината на челикот, и единствениот начин да се успее во животот е да се направи нешто во спортот”, рече Савиќ.

“Па така започнав со кошарка, бејзбол, рагби – сѐ што можев да играм.”
И така тој стана колеџ фудбалер-рагбист за државата Охајо. За време на Втората Светска војна Савиќ се приклучил на американскиот Марински корпус во 1943 година, и покрај тоа што стигнал до стипендија во државата Охајо. Тој е ветеран во битките на Пелелиу и Окинава. По Втората Светска Војна се врати во државата Охајо.

Тој им помогна на 1949 Buckeyes да ја освои првата победа на Роуз Боул во Калифорнија, освојувајќи вкупно 16 утакмици, вклучувајќи важни 6 метри на теренот за да го затворат преостанатото време и да ја запечатат победата на Букеј. Тимот од 1949 година, исто така, освоил дел од титулата Најголеми 10, додека Савиќ фрлил 581 метри и имал шест тачдауни во сезоната.

Во неговиот подоцнежен живот, Савиќ продолжил да игра важна улога во голф-заедницата и служел како долгогодишен претседател на Спомен турнирот на ПГА, кој го создал заедно со неговиот пријател Џек Никлаус.
Со негова помош ја научи и играта голф и стана шампион.

Со својот личен бренд на напорна работа и етика, Савиќ изградил мал индустриски снабдувачки бизнис кој бил најголем од ваков вид. Како претседател на Меморијалниот турнир во Даблин, Охајо, од самиот почеток, Савиќ помогна на настанот да стане еден од најдобрите на ПГА турнејата.
Во текот на неговиот живот развил блиски пријателства со претседателите на САД, филмски ѕвезди, еминентни спортски фигури и има неверојатна галерија од незаборавни ликови.

Неговата книга “A wonderful Run At Life” е на продажба на интернет.