БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Под влијание на умерен топол бран од јужните географски широчини, поточно од северните предели на Африка, во пределот на нашата Битола и битолско и понатаму времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност.

Во текот на доцните попладневни и вечерни часови можен е умерен развој на локална нестабилност (особено изолирана) проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи а особено на планините можна е и ретка појава на град.

Максимумот на температурите на воздухот ќе се искачуваат во интервалот од 27 до 35, 36 степени.

УВ ИНДЕКСОТ ќе има МНОГУ ВИСОКА до ЕКСТРЕМНА вредност и ќе изнесува од 9 до 10.

Ќе дува слаб доумерен ветер од северозападен и од западен правец и истиот ќе има засилување во својот интензитет на запад и тоа утре (понеделник).

Во вторник и во среда ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот а не се исклучува можноста и за сосема редок град.

Ќе дува западен ветер кој во вторник доцна попладнето и вечерта особено на север ќе го смени правецот во северен.

Исто така во среда температурите на воздухот ќе бележат тенденција на мал пад и ќе се искачуваат во интервалот од 25 до 33 степени.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here