Само три екипи имаа резултатски поуспешна есен од Еурофарм Пелистер 2. Иако екипата го менуваше ликот и за разлика од минатата сезона остана без Јован Талевски, Дрогришки, Бардаковски, сепак одлично се екипираше и со начинот на игра ги освои сите ракометни симпатии. „Експлодираа“ браќата Атанасијевиќ, Кузманоски, Ѓоргоски, а полн погодок беа и инвестициите во искусните Трајкоски, Ѓукиќ, Димитриоски…

Еурофарм Пелистер 2 во есенската полусезона?
СЕЗОНА 2021/22
(официјални натпревари)

Суперлига:
1. коло: Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2 29-24
2. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Бутел Скопје 30-27
3. коло: Металург – Еурофарм Пелистер 2 28-29
4. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Пролет 29-22
5. коло: Прилеп – Еурофарм Пелистер 2 24-30
6. коло: Скопје 2020 – Еурофарм Пелистер 2 24-29
7. коло: Eурофарм Пелистер – Тиквеш 2014 24-26
8. коло: Струга – Еурофарм Пелистер 2 30-30
9. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Вардар 1961 27-26
10. коло: Радовиш – Еурофарм Пелистер 2 24-29
11. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Охрид 28-28
12. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Еурофарм Пелистер 20-38
13. коло: Бутел Скопје – Еурофарм Пелистер 2 29-21
14. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Металург 39-23
15. коло: Пролет – Еурофарм Пелистер 2 28-33
16. коло: Еурофарм Пелистер 2 – Прилеп 34-26

Куп на Македонија:
Еурофарм Пелистер 2 – Металург РА 38-18

ВКУПНО:
17 натпревари
11 победи
2 реми исходи
4 порази