Престижен ракометен турнир “Боро Чурлевски” во Битола.

Со гордост Ви го најавуваме турнирот во ракомет кој ќе се одржи од 30-ти Август до 2-ри Септември во Спортската сала “Младост” во Битола каде РК Пелистер ќе бидат домаќини во втората група, а за противници ќе го имаат францускиот тим Шербург кој за прв пат ќе гостува во Македонија. Истото важи и за шампионот од соседна Грција, Олимпијакос кој безрезервно ја прифати поканата да гостува во Конзулска Битола и ја осети еуфоријата на најракометен град на Балканот, кратко ни искоментираа од атинскиот клуб . Во првата група новајлијата во Суперлигата екипата на Бутел ќе ја има честа да го отвори турнирот заедно со вицешампинот на Турција, Селкаспор како и шампионот на Финска екипата на Кокс.

Општина Битола заедно со Ракометниот клуб Пелистер ќе бидат организатори и домаќини на ракометниот турнир и затоа ги повикуваме сите љубители на ракометот во Македонија, да нѐ посетат и уживаат во ракометните мајстории кои ќе се прикажат на премиерното издание на интернационалниот турнир “Боро Чурлевски” кој ќе биде наша традиција која ќе се одржува…

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here