Пелистер запиша третата победа на последните пет натпревари и полека се качува кон врвот. Денес во Битола совладан е Гоблен Јуниор со 2-0 (1-0). По неполни десет минути се повреди дефанзивецот Колески и на негово место во игра влезе Бошковски. Битолчани во првиот дел имаа две големи шанси преку Главевски и Наумоски, но беа за малку непрецизни. Но, во 28. минута по еден удар од дистанца на Наумоски, гостинскиот голман Краљевски одби, а од само 5-6 метри Благојче Главевски ја закова топката во небранетата мрежа (1-0).

Во 58. минута главниот судија Урошевиќ од Тетово му покажа втор жолт картон на гостинскиот фудбалер Пајазит и им ја олесни работата на битолчани. Избраниците на Крстески креираа шанси и за втор гол, но беа неснаодливи во завршницата. Сепак, на сличен начин како и при првиот гол, Благојче Главевски се најде на вистинското место и од отпадок го матира Краљевски за финални 2-0. Гоблен Јуниор натпреварот го заврши со девет фудбалери, откако Мустафи заради груб прекршок заработи директен црвен картон во 81. минута.

Извор Гол.мк

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here