БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Екипата на Пелистер забележа значајна победа во Суперлигата и на гостински терен крај езерото во Струга славеше со 23-27. Новиот тренер Јошко Петковиќ врќр врза две победи откако седна на тренерското место, менувајќи го Томе Петрески.

Двата тима одиграа изедначено во првото полувреме. Резултатот гласеше 15-15, а потоа почна доминацијата на битолчани.

Главната разлика гостинот ја направи кога од 18-19, се одлепи на 18-21. Во последните десет минути се влезе со 21-24, но откако Пелистер поведе со 23-27 стана јасно дека стружани нема да може да дојдат до позитивен резултат пред својата публика.

Реваз Чантурија со осум гола беше најефикасен во победничкиот тим, а по четири постигнаа Кобетиќ и Поповиќ. Кај стружани најпозитивни беа Ненад Костески со седум и Тситешвили со пет гола.

За Пелистер ова беше четврта победа во новата сезона со која изби на табелата пред Струга, која остана на три победи.

Гол.мк

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here