Од кујната на битолските домаќинки: Печени сочни копани од рерна

Ова е совршен рецепт за печени пилешки копани, копан со надкопан, батаци или крилца. Вака ги правам во последно време и нема подобри. Состојки 1,5...

Од кујната на битолските домаќинки: Зебра колач

Некои го нарекуваат зебра колач, некои тигар колач! Како и да го наречете, ова е многу лесен и вкусен колач кој заведува и со...

Од кујната на битолските домаќинки: Пастрмалија

Пастрмалија или уште како што ја нарекуваат Македонска пица е специјален тип на пита направен од тесто и месо. Името потекнува од зборот пастрма, што...

Од кујната на битолските домаќинки: Мека погача со спанаќ и изварка

Мекa како душа, се топи в уста, луѓето низ целиот Балкан полудеа за оваа убавина. Неверојатен рецепт за погача која ќе ве освои и...

Брзи салати: Тиро и сусам салата

...од кујната на битолските домаќинки