16.7 C
Bitola
Sunday, June 11, 2023
Битола 075 224722 075 445740 Ресен 075 445426 Охрид 075 283156 Струга 075 283126 Прилеп 075 224774

бабам Битола

…се за Битола

(ВИДЕО) Мечка беше спасена од нехумани ловци кои ја заробија со...

Мечка над пелистерското село Брајчино беше заробена и жртва на диви ловци кои користеа нехумани методи на примки- односно, сајли за замки. На повик на...

„Македонија памети, никогаш да не се повтори”, изложба на Државен архив...

Со изложба на документи и фотографии на тема „Македонија памети, никогаш да не се повтори“ посветена на македонските Евреи, во Офицерскиот дом, одделението на...

Битолчанецот Дејан Пројковски со претставите  „Ричард трети“ и „Ана Карењина“, е...

После изведбата на претставата „Ричард трети“ во режија на Дејан Пројковски,во Печ, Унгарија, уште една негова претстава беше дел од 10.издание на Театарската олимпијада...

После натпреварот со Тиквеш централна прослава во 20.00 ч. на Магнолија...

После 18 години шампионската титула во ракомет се враќа во Битола. Тоа претставува голем повод за славење. По тој повод РК Еурофарм Пелистер ги...

Виолета Лазаревска со нејзиниот „Споменар” направи оживување на приказните кои ги...

Во организација на НУУБ "Св. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ" БИТОЛА денес во просториите на библиотеката се одржа промоција на книгата "СПОМЕНАР" од авторката Виолета Лазаревска. Воведен збор...

Ела ќе дом...