4.5 C
Bitola
Monday, January 27, 2020

бабам Битола

…се за Битола

ПЕЛИСТЕР ШАМПИОН!

Напаѓачот на Пелистер, Илијоски во првото продолжение пропушти огромна шанса за погодок. Хасани во второто продолжение шутираше непрецизно. Ниту после продолжението немаше промена на...

Спасибо маестро Путин

Покрај маестрално исвирената "Македонско девојче", како битолчани не можевме а да не ја побараме и "Битола мој роден крај" да биде исвирена од маестро...

Гледајте ракомет овој викенд битолчани и донирајте за Гоце!

Организаторот на завршницата на ракометниот Куп на Македонија во машка конкуренција, Ракометната федерација на Македонија и РК Еурофарм Работник денес обелоденија дека приходот од...

Битолчанка го освои првото место на “Вешта жена”

На републичката манифестација „Вешта жена“ која се одржа во манастирскиот комплекс во тетовското село Лешок, битолчанката Емилија Стаманџиевска го освои првото место. Три години...

Краток расказ од “Играчките на Др.Бре” – М & Ј Манаки

Милтон Манаки мака мачел со битолчани: сите кои ги среќавал а сакал да ги фотографира цело време биле со кренати носој и  никако да...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера Тв заедно со вас и Битола во минатото. На следната фотографија е Американската женска...

Новата Битола (галерија)

Дел од објектите кои се новоизградени во старата касарна и новата улица која ги поврзува долниот дел на Битола, влезот од Грција, со делот...

Вила Дихово, Пелистер, Битола

https://youtu.be/GtrGhdHTFZo Семејна, пријателска куќа во нејзината автентична едно вековна градба, која служи домашна кујна, традиционално јадење од домашни производи  како и домашни пијалоци како пиво,...

Битолчани заминуваат на гурбет (видео)

Битолчани заминуваат на гурбет во далечните земји касните 60ти и 70ти години. Кратко видео од железничката станица во Битола и нивното испраќање кое буди...