БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Европската ракометна федерација (EХФ) објави листа од единаесет екипи кои ќе бидат дел од групната фаза во Лига Европа 2021/22. Македонија има едно загарантирано место во групната фаза, а тоа ќе го заземе Еурофарм Пелистер.

Директно во групната фаза од октомври 2021 до март 2022 ќе настапат:
Еурофарм Пелистер
Магдебург
Горење Велење
Савехоф
Винтертур
Татран Прешов
Чеховски Медведи
Кокс
Нант
Бидасоа Ирун
Татабања

ЕХФ ќе додели една „вајлд-карта“, а останатите дванаесет места ќе бидат познати по одигрувањето на двете квалификациони кола. Со четири групи од по шест екипи ќе се игра групната фаза од десет кола, а потоа следува нокаут фаза со осминафинале, четвртфинале и завршен „фајнал-фор“.

Титулата од минатата сезона ја брани Магдебург од Германија.

РК Еурофарм Пелистер

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here