БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Новиот систем на натпреварување ќе ја остави Македонија со само еден тим во Лигата на шампионите, по подолго време.

По денешната распределба на местата во Лигата на шампионите, извесно е дека Еурофарм Пелистер ќе игра во групната фаза на Лига Европа. Место во ова натпреварување обезбедија уште Висла Плок, Мотор Запорожје, Бешикташ, Адемар Леон, Шафхаузен, ГОГ Гудме и Спортинг Лисабон.

Епилогот за комплетните учесници во Лига Европа ќе биде позната на 13 јули, а ждрепката е планирана за крајот на месец јули.

Клубовите кои добија „вајлд-карта“ се: ПИК Сегед, Елверум, Динамо Букурешт, Целје, Пововарна Лашко, Мешков Брест и Нант. Резерви се Динамо Букурешт и Висла Плок.

Директно во групната фаза место обезбедија Вардар, Барселона, Киелце, Кил, Флензбург, ПСЖ, Веспрем, Алборг, ППД Загреб и Порто.

Ждрепката за групната фаза на Лигата на шампионите е планирана за први јули.

РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here