БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

По името на ракометната легенда Боро Чурлевски, кој прерано почина, е преименувана Спортската сала ,,Младост” во Битола.

Чурлевски кариерата како играч ја почнал во Пелистер во 1984 година со кој 3 пати ја освојуваше вице-шампионската титула во СФРЈ во периодот помеѓу 1984 и 1990 година. Играше и за Црвенка, Тутунски комбинат од Прилеп, Борец од Велес, грчки Килкис, а кариерата ја заврши во црногорскиот тим Ловќен.

Настапуваше и за националниот тим на поранешна Југославија, освојувајќи бронзен медал на Светското првенство во Романија 1987. Со македонската ракометна репрезентација учествуваше на ЕП во Италија во 1998 и СП во Египет наредната година.

Последен негов ангажман беше на позицијата тренер на РК Прилеп.

Чурлевски почина во 2014 година.

Извор Тера ТВ

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here