Градската пресметка меѓу Пелистер и Еурофарм Работник донесе убедлива гостинска победа на гостите со 22-33. Екипата на Чирковиќ поведеше од првата до последната минута и не дозволи драматика во текот на мечот.

Српското крило Ѓукиќ со 13 гола беше најефикасен поединец во натпреварот, но целиот колектив блескаше.

Пелистер – Еурофарм Работник 22-33 (9-15)

Спортска сала „Младост“ – Битола. Гледачи:
Судии: Ѓорѓи Начевски и Славе Николов

Пелистер:
Рајчиќ, Плех, Перовиќ, Петров 1, Маџовски 1, Поповиќ 1, Чантурија, Димитровски 4, Черубин 5, Карамиан, Митревски, Лековиќ 2, Кобетиќ 3, Стоилевски 1, Зејак 4, Ивановски

Седмерци: 1/1
Исклучувања: 4 минути

Еурофарм Работник:
Трaјковски, Чаневски, Ивановиќ 3, Ојлески 1, Маркоски 1, Петровски 3, Талевски 1, Чурлевски 2, Мемиќ, Џукиќ 13, Крстевски 1, Дрогришки, Граџан 1, Кузманоски 1, Пецаковски, Кузмановски 6

Седмерци: 4/3
Исклучувања: 6 минута

За време на викендот Суперлигата продолжува со второто коло во кое Еурофарм Работник го пречекува Радовиш.

Извор РК Еурофарм Работник

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here