БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Откако во 1992 се формира ВИП СУПЕР ЛИГА, Пелистер стана најуспешен клуб освојувајќи пет титули од вкупно осум одиграни сезони. Исто така, во тој период освои и четири трофеи на националниот куп, 1994, 1996, 1998. и 1999. година. Пелистер во сезоната 1995/96. стигна до полуфинале во Европскиот куп на победници, каде за противник го има германскиот Лемго. Во првиот меч на гости Пелистер е поразен со 25:23, но во реваншот победата од 24:23 не била доволна, па Лемго отиде понатаму и на крајот го освои трофејот.

Најголемиот успех во европските натпреварувања е остварен во сезоната 2001/02, кога Пелистер играше во финале  ЕХФ Челенџ Куп. 

Во низа паѓаа рускиот Зилант Казан, францускиот Парис Сен Жермен, грчкиот ГАЦ Кукуш и на крајот во полуфинале данскиот Фредериксберг после седмерци (61:60 вкупен резултат). Во финалето е сепак поразен од данскиот Скјерн, Пелистер имаше дури седум гола предност од првиот меч дома (27:20), но во реваншот е поразен со убедливи 34:17.

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here