За внесување на дел содржини и од другите области на македонскиот спорт каде учествуваат нашите битолски клуба, во соработка со првиот македонски кошаркарски медиум basketball.mk ќе Ви ги пренесуваме последните новости и достигнувања од кошарката значајни за нашиот кошаркарски клуб, КК Пелистер од Битола.

Денес Пелистер убедливо го порази Гостивар на гостински терен со 80:100 и остана во висок поентерски ефект сезонава. Битолчани се лидери на табелата со 14 победи и само два пораза во досегашните 17 кола, а Гостивар е на третата позиција со ефект 9/6 по 15 одиграни средби.

Кесар и Трајковски ја диригираа победата.

Извор, фотографија и повеќе инфо ТУКА

Нивна фејсбук страна Basketball.mk