БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Со елиминацијата од Мешков Брест во четвртфиналето, Еурофарм Пелистер ја заврши својата втора сезона во СЕХА Гаспром лигата.

Ова е статистичкиот приказ на ракометарите на Еурофарм Пелистер:

Најдобри стрелци:
Стипе Мандалиниќ – 34 гола
Елмир Граџан – 25 гола
Матео Мараш – 18 гола

Најдобри асистенти:
Јосип Периќ – 23 асистенции
Стипе Мандалиниќ – 8 асистенции
Немања Обрадовиќ – 8 асистенции
Мартин Велковски – 8 асистенции

Најдобри крадци на топки:
Матео Мараш – 3 украдени топки
Гоце Ојлески – 3 украдени топки
Марин Вегар – 3 украдени топки

Интервенции на голманите:
Карим Хендави (48,4%) – 1 натпревар
Благојче Трајковски (29,2) – 4 натпревари
Градимир Чаневски (28,2) – 5 натпревари

Исклучувања:
Немања Обрадовиќ – 6 исклучувања
Никола Маркоски – 5 исклучувања
Бојан Маџовски – 5 исклучувања

РК Еурофарм Пелистер

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here