Македонскиот претставник во Европската лига на ЕХФ, Еурофарм Пелистер од Битола ја запиша втората победа во четири натпревари во групата Д.

Момците на Ларс Валтер славеа во Дизелдорф против Мотор Запорожје со 30-33 (16-18) и направија голем чекор кон осминафиналето.