На 06.01.2018 г., кога го празнуваме споменот на Преподобната маченичка Евгенија и другите со неа; Преподобен Никола војвода; и Претпразненството на Рождеството Христово – Бадник, Митрополитот Преспанско-пелагониски г. Петар, во Соборниот храм Св. Димитриј во Битола, ја благослови Божиќната поворка и на децата, учесници им подари Божиќни пакетчиња. 

Фото и инфо Преспанско-Пелагониска Православна Епархија