Десерт кој ќе ви ги врати сеќавањата од детството. Зашеќерените јаболка беа нашите омилени десерти кога бевме деца и имавме привилегија да ги јадеме само за време на празници или кога циркусот ќе дојдеше во градот. Еве како да ги направите дома.

состојки:

10 мали јаболка

1 кг шеќер

10 стапчиња долги 20 см

1 прашок црвена прехрамбена боја

Подготовка:

Измијте ги добро јаболката, отстранете ја дршката и прободете ги со стапчето.

Ставете го шеќерот во тенџере и на тивка температура карамелизирајте го додека не добие бледо жолта боја. Бидете внимателни да не загори. Додадете црвена боја, промешајте и тргнете го тенџерето од оган.

Веднаш секое јаболко се потопува во карамелот и се става на хартија за печење.

Оставете да се изладат и да се стврднат.

Уживајте во вкусот на детството!