БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

РК Еурофарм Пелистер вторпат го победи Вардар во четири дена. Битолскиот состав по финалето на турнирот во Струга најде начин да го порази актуелниот европски првак и во СЦ „Јане Сандански” со 21-26 (9-10). Вардар настапи без Ловро Јотиќ и Кристијан Дисингер, кои поради повреди се надвор од стројот, а за Еурофарм Пелистер не настапи Кукоски.

Одлично отворање на средбата имаа гостите кои поведоа со 0-5 за осум минути игра. Вардарци полека ја топеа предноста и Талески и Димитриоски намалија на 9-10 и на одмор се замина само со +1 за гостите. Во вториот дел и двајцата тренери многу менуваа, а Пелистер повторно успеа да направи серија и да го врати водството од три гола. На петнаесет минути пред крајот беше 19-16, потоа резултатот гласеше 21-17, па до финишот гостинот ја зачува предноста и слави со 26-21.

Во вториот дел и двајцата тренери ротираа, а Пелистер повторно успеа да направи една серија и да го врати водството од три гола. На петнаесет минути пред крајот беше 19-16, потоа резултатот гласеше 21-17, па до финишот гостинот ја зачува предноста.

РК ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here