Денес во вечерните и ноќните часови во западните делови ќе има повремени врнежи од снег. Утре на повеќе места ќе дува засилен, повремено силен северен ветер (над 60 км/час), а претпладне ќе има повремен слаб снег.

Во недела и понеделник ќе настапи преодно стабилизирање на времето, а нов влажен бран со врнежи од дожд и снег се очекува во вторник.

УХМР