Екипата на Еурофарм Пелистер го одбрани домашниот терен и со голема победа над швајцарски Кадетен Шафхаузен (27-26) во рамки на осмата рунда направи голем исчекор кон втората позиција во Европската лига на ЕХФ.

Првиот натпревар на овие две
екипи, кои имаа ист број на бодови на три кола до крајот на групата Д, заврши без победник 28-28.

РК Еурофарм Пелистер