Новата ракометна сезона во Битола започна со градско дерби, враќање на публиката на трибините и победа на фаворитот. Во вториот натпревар од првото коло на Суперлигата, Еурофарм Пелистер го совлада Еурофарм Пелистер 2 со 29-24 (13-10), оправдувајќи ја улогата на фаворит.

Ракомет – Суперлига (прво коло)
Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2 29-24 (13-10)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола. Гледачи: 800
Судии: Методија и Михајло Илиевски (Битола)

Еурофарм Пелистер:
Кизиќ, Секељи, Мараш, Ојлески 2, Маркоски, Маџовски 2, Кукуловски 1, Мандалиниќ 5, Кушан 2, Периќ 3, Кукоски, Костески 2, Велковски 2, Божиќ Павлетиќ 5, Обрадовиќ 5, Табоада

Седмерци: 4/3
Исклучувања: 10 минути

Еурофарм Пелистер 2:
Трајкоски, Ристевски, Јовановски, Кузманоски 3, Пет. Атанасијевиќ 3, В. Димитровски 2, Митревски 1, Петровиќ 4, Андонов, Димитриески 1, Пет. Атанасијевиќ, Ѓорговски 3, Ѓукиќ 1, Блажевски 2, Арсеновски 2, Мирчевски 2

Седмерци: 2/1
Исклучувања: 6 минути