БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Фудбалскиот клуб Пелистер се соочува со финансиска криза и загуби многу важни првотимци во пресрет на новата сезона од Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), а заинтересирана компанија од Велика Британија сака да влезе и да ги купи акциите на клубот од Битола.

Компанијата „Максимо Десароло Лимитед“ со седиште во Лондон, Англија, веќе испрати понуда од Општина Битола за да ги откупи акциите на фудбласкиот колектив. Во писмото стои дека оваа фирма сака да купи 75% од акциите на ФК Пелистер, додека останатите 25% може да ги добие партнер кој сака да влезе во проектот.

Истовремено, од фирмата од Британија бараат овластеност за трансфери, односно дозвола тие во целост да ги имаат во раце менаџирањето на клубот, носењето на нови спонзори, како и рекламниот простор на стадионот.

Проектот за ФК Пелистер барем на хартија изгледа ветувачки, затоа што од фирмата која го сака битолскиот прволигаш велат дека првата цел ќе биде шампионскиот трон во сезоната 2022/23 и место во квалификациите за Лигата на шампионите. Истовремено, се најавуваат и други проекти за Општина Битола, не само на фудбалски план, затоа што од компанијата ветуваат дека ќе инвестираат и на други места, а исто ќе направат се што е во нивна моќ да ги расчистат и актуелните долгови на „зелените“ и ќе го преземат клубот комплетно чист.

Која е „Максимо Десароло Лимитед“ прочитајте на ГОЛ.МК

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here