Ракометарите на Еурофарм Пелистер го добија натпреварот против Мешков Брест со 27-26 (23-23) и се пласираа на прв историски „фајнал-фор“ турнир во СЕХА лигата. Избраниците на данскиот тренер Валтер го добија трилерот против ривалот од Белорусија и ја израдуваа публиката во преполната „Боро Чурлевски“. Сепак, за победата мораа сериозно да се испотат и до неа дојдоа по изведувањето на пеналите.

Извор и повеќе на Гол.мк