Рецепт од Гордана Аџиева-Михајловска

Превкусни, лични, љубовни! Идеален десерт за да го поделите со вашиот партнер за денот на вљyбените, се прават многу бргу, а уште побргу се јадат.

Состојки

200 г мелени бисквити
200 г мелени лешници
3-4 лажички нyтела крем
околу 70 мл сок од цеден портокал
100 г Чоколадо за готвење

Припрема
Сомелете ги бисквитите и лешниците, додадете го кремот и зачинот и замесете тесто со сокот од портокал. Тестото не треба да е меко, туку да е компактно како кога правите бомбици.
Расплескајте го тестото на работната површина и со калапче вадете форми.
Растопете го чоколадото и премачкајте го секој втор дел со чоколадо и залепете ги со немачканите. Кратко ставете ги во замрзнувачот и потоа премачкајте ги одозора со растопено чоколадо и декорирајте по желба.
Оставете ги убаво да се оладат во фрижидер и потоа уживајте во нив со саканите.

На здравје.

www.macedoniancuisine.com