6.7 C
Bitola
Monday, April 12, 2021

бабам Битола

…се за Битола

Заборавените анови во Битола (5) 

Ингилиз Ан Битола. Улица св.Наум бр.5 во Битола. Ингилиз најверојатно доаѓа од името (English) и се подразбира како Англиски ан или ан каде што...

Скриеното богатство на Коста Догу 

Во Битолската чаршија на ул.Македонска,во дваесет метри кубни, некогаш се наоѓале многу материјали кои во почетокот на минатиот век ги собирал Коста Догу,слабичок и...

Согледувања за стара Битола од аспект на црковниот живот 

ОД ПИШАНАТА И ФОТО ДОКУМЕНТАЦИЈА НА КЛИМЕНТ МАЛЕСКИ, протојереј ставрофор во МПЦ Гимназијата во Битола, тогашна српска гимназија, (денешна Јосип Броз Тито, горната гимназија), отсекогаш...

Црквата св.Димитрија во Битола 

​Црквата Св. Димитриј е подигната 1830 година, на местото на некогашниот стар параклис од 1726 кој изгорел во пожар. Изградена со посебно одобрение на турските...

Битолски фонт 

 Група креативци од Битола водени од виртуозот за типографија Г-дин Ласко Џуровски, за време на типографската работилница Фонтој – Монтој, го започнаа процесот на...

Бабам Битола 

Понеделнички и заеднички, Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ ја запознаваме и откриваме старата Битола низ фотографиите кои од...

Битола, временска прогноза за три дена

Понеделник времето ќе биде променливо облачно и невообичаено топло за овој период од годината со сончеви периоди, до 21 степен.  Во вторник и во среда...

Битолска невеста му го зеде бакшишот на музичарите …

Весело, маестрално и урнебесно. Дијана Трајковски која по завршувањето на средното музичко училиште заминува во Австралија, каде и го довршува високото музичко образование. Таа растури...

Битола денес …

Снимка од Битола денес снимана со дрон од село Магарево... Видео од Зага Продукција, Бојан и Далибор Митковски

Ела ќе дом...