2.2 C
Bitola
Wednesday, January 20, 2021

бабам Битола

…се за Битола

Бабам Битола 

Понеделнички и заеднички, Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ ја запознаваме и откриваме старата Битола низ фотографиите кои од...

Битола, временска прогноза за три дена

Понеделник времето ќе биде променливо облачно и невообичаено топло за овој период од годината со сончеви периоди, до 21 степен.  Во вторник и во среда...

Битолска невеста му го зеде бакшишот на музичарите …

Весело, маестрално и урнебесно. Дијана Трајковски која по завршувањето на средното музичко училиште заминува во Австралија, каде и го довршува високото музичко образование. Таа растури...

Битола денес …

Снимка од Битола денес снимана со дрон од село Магарево... Видео од Зага Продукција, Бојан и Далибор Митковски

Ослободувањето на Битола

Германските сили уште во октомври беа силно зацврстени непосредно до село Могила. Тука имале сконцентрирано околу 100тина митролези, 25 минофрлачи, многу камиони, биле ископани...

Разграбениот имот на фамилија Пешка (3)

​Семејството Пешка беше жртва на повоената национализација.Тие го имаа објектот на Широк Сокак каде што сега е старата стоковна куќа, а во пред рушењето...

Мала прошетка низ прочуената битолска гимназија …

Гимназијата „Јосип Броз-Тито” во Битола е една од најстарите образовни институции на просторите на Република Македонија, со големо реноме и почит. Таа е првата...

Ќотекот кој се памти: Пелистер-Металопластика

Спортска сала Младост. Зачадена од цигари, преполни трибини со околу 7000 луѓе публика, 1988 година. Екипата на Пелистер беше многу силна со најдобрите домашни...

Бабам Битола

Добро утро и добар ден битолчани. Денес понеделнички повторно заедно се дружиме со Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ...