20.6 C
Bitola
Monday, June 14, 2021
Битола 075 224722 075 445740 Ресен 075 445426 Охрид 075 283156 Струга 075 283126 Прилеп 075 224774

бабам Битола

…се за Битола

Денес се празнува Успение на Пресвета Богородица

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката на Исус...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ денес со стара фотографија од времето кога пајтоните беа симбол на Битола и...

Прекрасна идеја-“Ламба од дрво” (видео)

Како да направите Ламба од дрво ?! Посетете го каналот на Дејан Киревски на YouTube и доколку ви се допаѓа видеото стиснете LIKE SHARE...

Направете сами пегла за лепење пластични цевки

НОВО видео на Дејан Киревски !!! Направете сами машина за лепење пластични цевки (пегла) од обичен греач 1950 w ... До колку ви се...

Меморијален камп на Евреите од Монастир/Битола

Пред неколку дена со голем перформанс одржан на плоштадот Магнолија заврши Третиот меѓународен младински волонтерски камп „ Меморијален камп на Евреите од Монастир/Битола“. Оваа...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ заедно со вас и овие летни денови. Одмараме со прекрасните стари фотографии од...

SONIQUE за “Белата ноќ” во Битола

Со особена чест и задоволство сакаме да ве известиме дека традиционално по 7 ти пат во Битола на 26 ти Август во сабота ќе...

Денес се празнува големата заштитничка Света Петка

Култот кон света Петка кај нашиот народ е многу раширен. Таа се смета за заштитничка од разни несреќи, но и од многу болести. Со...

Битолските кафичи низ времето (документарен филм)

Целосната верзија која сите битолчани долго време ја очекувавме. Погледнете го целиот документарен филм за битолските кафичи низ времето (33 минути). Благодариме Агим Џељо... https://m.youtube.com/watch?v=GF0F8xKaTEA

Битолчани кои завршија трагично во странство

Битола и битолчани ги потресе убиството на триесет и шестгодишниот битолчанец Дејан Димитровски викан Виали кој е убиен во неговиот дом во Перт, западна...