17.2 C
Bitola
Wednesday, October 5, 2022
Битола 075 224722 075 445740 Ресен 075 445426 Охрид 075 283156 Струга 075 283126 Прилеп 075 224774

бабам Битола

…се за Битола

Како изгледаше Битола и битолската чаршија, далечната 1982 г. (видео)

Да Ве потсетиме како изгледаше нашата Битола, Широк сокак, битолската чаршија и безистенот далечната 1982 г. Исечок од архивска снимка на документарна серија прикажувана...

Куќата на Бомболот

Една од поубавите куќи во Битола е куќата на Бомболот. Се наоѓа на почетокот на ул.Цар Самоил веднаш до Дебарски Ан. Како што кажува...

“Смарт венецијанки” иновација на Младите иноватори од ОУ Даме Груев Битола

Последен проект со кој тимот на "Млади иноватори" од ОУ Даме Груев се претстави пред пошироката јавност е иновација-патент, која што се однесува...

Саботниот ракометен спектакл ќе биде со хуманитарен карактер

РК Еурофарм Работник ја информира јавноста дека саботниот натпревар од првото коло на плеј-офот помеѓу Еурофарм Работник и Пелистер ќе има хуманитарен карактер и...

Мали битолски рекордери: На 4 годишна возраст на највисокиот врв на...

Четиригодишниот Дејан Трајковски од Битола е нашиот најмлад планинар кој самостојно успеа да го искачи врвот Мусала 2925мнв , највисокиот врв на Балканот. Подвигот...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ секој понеделник заедно со вас и понеделничката доза фотографии од Битола во минатото....

Ела ќе дом...