БИТОЛА, ул.Рузвелтова бр.18 тел.075 22 47 22, Нов пазар 075 44 57 40

Прилог на Петар Ставрев

Веста за смртта на 75 годишниот германски фудбалски голгетер болно одекна меѓу љубителите на фудбалот во целиот свет. Тој како центарфор на Баерн од Минхен и германската репрезентација со постигнатите голови се вброи во најдобрите голгетери на светот.

Многумина се сеќаваат на неговите игри и голови меѓу кои е и битолчанецот Коста Јовановски. Јовановски својата спортска кариера ја започна како кошаркар, а потоа како фудбалер играше во Пелистер за во 1973 година да отиде во Германија каде настапуваше во неколку аматерски екипи.

На фотографијата најгоре лево е Милер а Јовановски е горе четврт од лево.

Тој во 1985 г. заедно со Герд Милер играше во екипа која на еден фудбалски турнир го освои првото место најповеќе заради постигнатите голови на Милер.

Коста Јовановски во 2000 година се врати во Битола формирајќи клуб за голф кој и денес опстојува благодарение на неговата љубов кон овој спорт. Јовановски живо се сеќава на трите натпревари одиграни со Милер, неговите голгетерски и спортски квалитети.

Врати порака

Please enter your comment!
Please enter your name here