Во Битола и битолско периодот на стабилно и суво време продолжува и утре (четврток) додека за време на викендот ќе започне да дува северен ветер а условите з анестабилност ќе растат а температурата на воздухот ќе бележи тенденција на опаѓање.

Времето ќе биде претежно сончево утре (четврток) како и во петок со максимални дневни температури на воздухот кој ќе се искачуваат во интервалот некаде до околу 32 степени а УВ индексот ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА вредност и ќе има коефиџиент 11.

На граѓаните ги советуваме доколку излегуваат со себе ЗАДОЛЖИТЕЛНО да си понесат заштитна опрема односно капа и наочари за сонце додека старите и изнемоштени лица во НИКОЈ СЛУЧАЈ да не се изложуваат на силното сончево зрачење во периодот од 10 до 18 часот.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ.

Бидете НАШ покровител и генерален спонзор на оваа рубрика. За условите и цената инфо ТУКА.

Да му дадеме поддршка на најпознатиот метеоролог во Македонија и бидете вие постојано тука!