20.6 C
Bitola
Monday, June 14, 2021
Битола 075 224722 075 445740 Ресен 075 445426 Охрид 075 283156 Струга 075 283126 Прилеп 075 224774
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

5245 POSTS 13 коментари

Како на битолчанец му го наполнија куферот со пари (виц)

Еден Битолчанец имал три сина. Кога пораснал најстариот доволно, го пратил во Скопје да заработи пари. По една година, синот се враќа дома и...

Инспиративна роденденска честитка на еден битолчанец

Денес сабајле по навика почнав да размислувам со кој сакам да го испијам утринското кафе. Видов дека е 31ви. Посакав да си тука во...

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ, понеделнички заедно со вас и Битола во минатото. На старата фотографија е познатата...

Започнаа припремите за Илинденски денови 2017 

На познатото место во Битола, ракометното игралиште во близина на шеталиштето, овие денови започнаа припремите за богатата програма од Илинденски денови 2017 г. Некои...

И Лепа Брена си запеа “Битола мој роден крај” (видео)

Познатата Лепа Брена не остана рамнодушна и заедно со музиката од ресторанот кај изворите во св.Наум, Охрид ја испеја нашата легендарна "Битола мој роден...

Приказната за маката на едно младо дете од битолско Црнобуки е...

Приказната за маката на едно младо дете од село Црнобуки - битолско е долга.  Влатко Чагорски, млад дечко од ова битолско село, веќе долги години скоро секоја...

Некогашното детско одморалиште Штампаревац на Пелистер

Високо над Битола, поминувајки ги селата Трново и Магарево, во пазувите на Баба планина и Пелистер во густа борова и елкова шума се наоѓа...

Битолските кафичи низ времето (видео)

Проекција на документарниот филм "Битолските кафичи низ времето", каде што учество зедоа сопствениците на кафичите кои функционираа во периодот од крајот на 80тите и...

Летен Арханѓел

Утрешниот празник во народот е познат и како летен Арханѓел за кои се врзуваат многубројни обичаи, според кои на оние кои ја почитуваат верата...

Битолски брод заплови во Преспанското езеро

Бродот „Теодора“ заплови на водите на Преспанското езеро. Делото е на битолчани кои две години го правеле бродот, а од оваа сезона тој на...