-2.8 C
Bitola
Sunday, January 17, 2021
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

4833 POSTS 12 коментари

“Доколку би се преселил на друго место и не би можел...

 На 22/06/2017г. во Белград во Галеријата Куќа Легата која е лоцирана на главната улица во Белград (Кнез Михајлова бр.46) свечено беше отворена изложба на...

Растителниот свет од околината на Битола (галерија)

Прекрасна галерија од растителниот свет во околината на Битола. Фотографии направени од 16 годишната Евгенија Дивитарова, ученичка во СОТУ Ѓорги Наумов Битола. Прекрасно!

Последниот тренинг на Пелистер пред заминувањето во Познан (видео)

Видео од последниот тренинг на пелистерци на спортскиот стадион Тумбе Кафе во Битола пред заминувањето во Познан... https://www.youtube.com/watch?v=rDu6LYy90zg

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ, денес заедно со вас, заедно во минатото на Битола. На денешната фотографија е...

Некогашниот сјај на Офицерски 1911 (видео)

  Како изгледаше надворешноста на Офицерски Дом во неговите најубави години. Белата и сјајна боја, чистина, зеленило, плетените столици и железните маси кои сите ги...

Снимањето на филмот Парада низ Битола (видео)

Сцени од култниот филм Парада снимани низ Битола и нејзината околина во текот на 2010/11 година. Никола Којо заедно со  неговата екипа на различни...

Дружбите, забавите и љубовта во минатото (видео)

Да бидеш дел од средина во која функционираш, да земаш од неа но и да придонесуваш за нејзиниот развој, а секое време носи промени...

Приказна за хотелот Европа во времето на Првата Светска војна

Имаше еден хотел во Монастир (Битола), за чиј маки во овој поглед почувствував вистинска симпатија. Отидов таму на поминување и во потрага за името,...

Дали знаете дека?

Името на нашиот град Битола е напишано уште пред 1000 години и се наоѓа на т.н. "Битолската плоча" мермерен споменик кој датира од 11...

Објавена програмата од Битфест 2017 г.

Објавена програмата за Битфест 2017. Отворање на 21ви Јуни 2017 г. во 19.00 ч. со рок концерт "Вртолом" на ракометното игралиште во Битола... Повеќе од...