-2.8 C
Bitola
Sunday, January 17, 2021
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

4833 POSTS 12 коментари

Битола во минатото

Бабам Битола, Битола стари фотографии, Градот на Конзулите и Тера ТВ и овај понеделник заедно со вас. Во екот на летните горештини на следната...

Ако сакате да видите светител, одете во Битола кај отец Јован

Светиот Јован Шангајски е Христов апостол, угодник, пастир, литург, светител, просветител, ревносен мисионер, автетичен сведок и примопредавач на апостолското предание помегу емигрираните Руси и...

Сеќавања од базенот кај Дихово

Базенот во Дихово беше местото каде одевме скоро секој ден на капење, во пазувите на Баба планина. Одевме пешки претежно низ селата Лавци или...

Од дневникот на една планинарка, Битола-Дихово

Кога викендот го резервираш за омилениот град, па тоа уште и вклучува прошетка до околните села-планини, знаеш дека нема шанси да не те чека...

Како битолчани се справуваат со жештините? (видео)

https://www.youtube.com/watch?v=xW3FmykPIq8 Извор Тера ТВ

Од Неолица до Битола…

Погледнете едно вистинско адреналинско доживување... Од Неолица до Битола со параглајдер... Уживајте исто како да сте вие... https://www.youtube.com/watch?v=jHxtQxihu1M  

Место во вода битолчани се капат во пот

"Место во вода битолчани се капат во пот" беше натпис во весникот Време пред околу 80-90 години.  Во реката Драгор, која поминува низ Битола, децата...

Галерија од вчерашниот концерт на “Забрането пушење”

Голем музички настан се одржа во Битола, под отворено небо, на Широк сокак на годинашниот Битола отворен град, манифестација која по 16 пат ја...

“Забрането пушење” на Широк Сокак (видео)

https://www.youtube.com/watch?v=UrU8_Es2nfAВо рамките на Битфест 2017 и Битола Отворен Град под покровителство на многубројни спонзори и МКЦ од Битола на самиот Широк Сокак настапија...