12 C
Bitola
Saturday, September 26, 2020
Дома Автори Posts by Babam Bitola

Babam Bitola

4462 POSTS 9 коментари

Самостојна изложба “Два света” на Чунга

​Димитар Чунговски – Чунга е роден во Битола, 1979 година. Неговите почетоци во фотографијата се поврзани со рачната изработка на аналогна црно-бела фотографија уште...

Бабам Битола

Бабам Битола заедно со Битола стари фотографии,Градот на Конзулите и Тера ТВ ја разгледуваме стара Битола и Ви ги враќаме спомените...Денес на вас ќе...

Изработен прототип на машина за миење садови

​Работниот колектив на метало-преработувачката индустрија „Металец“ постигна, уште еден голем успех: изработен е прототип на нова, машина за миење садови. Новиот производ „Автоматик 78“,чие...

Заборавените анови во Битола (3)

Улицата Никола Тесла во Битола...Е тоа била улицата на Ановите како што знаеше да милува Десано... Покрај познатите,улицата на Конзулатите (ул.Кирил и Методиј), улицата...

Слаткарските мајстории на фамилијата Пешка од Битола 

​Битолските староградски семејства во последниве два века ја создадоа традицијата на градското пулсирање на европските манири и вреднувања. Низ бурните времиња на епохите тие...

Дали знаете дека?!

Првите песни од Саат кулата?

Домот на културата во Битола

​ Автори: Александар Смилевски и Марко Мушиќ (консултант) Ентериер: Љубица Никољска Локација: Битола Година: 1976-1980 Изведувач:  РГО „Бетон” Домот на културата во Битола , интегрална целина на најразновидни програмски и просторни барања, е реализиран...

Зборајте битолски !

​Разлистувајќи низ нето, овде/онде, ваму/таму, зачекавме едно интересно објаснување од еден сигурно стопостотен асли битолчанец. И на кратко би рекле Цветан Рулс и Респект...

Фотографија од Битола која го размрда интернетот

На фејсбук страната The Balkans се појави фотографија која навистина го размрда интернетот низ цел Балкан. Фотографијата е приквечерина од нашето Корзо или Широк Сокак и...
.
.

до 30% ПОПУСТ

на сите 100% Ranforce памучни постелнини
повеќе
close-link