Три дена по освојувањето на Суперкупот на Македонија во Охрид, ракометарите на Еурофарм Пелистер се вратија на терен и запишаа нова победа. Во последниот натпревар од второто коло на групата Б на Суперлигата, во Битола беше совладан новиот суперлигаш Голден Арт со 32-25 (14-14).

Ракомет
Суперлига 2022/23 – група Б
Второ коло

Еурофарм Пелистер – Голден Арт 32-25 (14-14)

Спортска сала: „Боро Чурлевски“ – Битола
Гледачи: 500
Судии: Спаско и Глигор Ќаеви

Еурофарм Пелистер:
Лесјак, Кизиќ, Ојлески 1, Кузманоски 1, Стоилевски, Радовиќ 2, Танкоски 4, Хосни 9, Костески 2, Дејвис, Кукоски, Ѓорговски 4, Васиљев, Суси 5, Пешевски 1, Пав. Атанасијевиќ 3
Седмерци: 6/6
Исклучувања: 6 минути

Голден Арт:
Даскаловски 1, Виларов, Јакиќ 4, Трајковски, Даев 2, Гучевски, Шилегов 5, Јанковски, Рајатовски 5, Павличковски, Илиев 4, Мандиќ, Налетовски, Милошески 1, Дрпљанин 1, Гошески 2
Седмерци: 2/0
Исклучувања: 4 минути