Нашиот битолчанец Филип Кузмановски кога беше најпотребно одигра фантастичен меч за Македонија и како најдобар стрелец го заврши мечот со Чешка, во кој нашата селекција славеше со 27-25. Македонскиот бек постигна девет гола, од кои и клучниот во самиот финиш, кога од пенал стрелаше за огромна радост на македонските фанови.

Поздрав за пожртвуваноста и на уште еден од нашите битолчани во репрезентација, голманот Никола Митревски.