Пегланите пиперки се многу популарна зимница во Битола и во Македонија. Пиперките се најкористени од зеленчукот кој се користи за правење зимница. На почетокот на есента се подготвуваат разни кисели краставички кои се комбинираат со пиперки и се конзумираат во текот на цел зимски период.
Овој вкус е многу лесен за подготовка, едноставно испечете ги малку пиперките, додадете сецкан лук, додадете оцет, додадете магдонос и наполнете ги теглите. Оваа храна оди одлично со друга храна, како додаток на главниот оброк, со ракија, како мезе или како салата.

Состојки:

1 кг пиперки
3 чешниња лук
100 гр масло
100 г оцет
1 куп магдонос
неопходна сол
Подготовка:
Отстранете ги рачките и семињата и испечете ги малку пиперките, не ги лупете и ставете ги во сад. Исечете ги пиперките на парчиња , сечете ги во ленти или оставете ги цели ако сакате.
Додајте сол на секој ред и додадете сецкан магдонос и лук.
На крајот потурете ги со оцет и масло.
Послужете веднаш како салата и ако сакате да ги задржите преку цела зима, додадете 1 лажица бел оцет во смесата и наполнете ги теглите со пиперки и остатокот од состојките.
Уживајте!

Извор Македонска кујна