По оставката на Борче Марковски, откако Пелистер загуби убедливо од градскиот ривал Еурофарм Работник, раководството на „зелените“ беше во потрага по негов наследник, а изборот падна на прилепчанецот, кој беше на печалба во Мароко. Таму имаше одлични резултати со тимот на Молудиа, го однесе во плеј-оф, но се враќа во Македонија.

Пелистер сезонава загуби само два меча во регуларниот дел од сезоната, од Радовиш и од Еурофарм Работник, но вториот пораз од градскиот ривал во плеј-офот, беше причина по вторпат да дојде до смена на кормилото.

Извор Гол.мк