hdr

Почитувани граѓани следува детална временска анализа за текот на цела наредна недела:

Според моменталните анализи кој ние ги направивме укажуваат на тоа дека во Битола и битолско ќе имаме постабилно време за разлика од изминатиот долг период кога имавме чести врнежи, грмежи и невреме како и локални поројни поплави но и штети.

Во текот на следната недела времето во државава ќе биде сончево и топло, а повремено и спарно и тоа поради релативно високата влажност во воздухот која ќе ја имаме повремено.

Ќе има повремено и мала до умерена па и умерена локална облачност, а само на планинските места повремено ќе има услови за сосема краткотраен локален дожд проследен со ретки грмежи додека маскималните дневни температури на воздухот во текот на следната недела ќе се искачуваат во интервалот некаде од 30 до 37, 38 степени.

Ќе дува и слаб до умерен ветер претежно од променлив правец.

ЗАКЛУЧОК НА СЕТО ОВА: Следната недела барем колку толку ќе видиме нешто од ова лето.

За подетални информации контактирајте ме на мојот официјален фејсбук профил каде можете да ја погледнете и секоја ново – обновена временска состојба – СЛАВЧО ПОПОСКИ!